16 września, 2022 Blog

Rozładowywanie stresu poprzez masaż – sposoby

Rozładowywanie stresu poprzez masaż

Tempo życia we współczesnych czasach przewyższa to, znane nam z lat wcześniejszych. Podejmowanie się wielu obowiązków jednocześnie, znajdowanie czasu na realizacje wielu ról i obowiązków jakich każdy z nas przyjmuje odciska swoje piętno. Efektem tego szybkiego tempa życia jest wyzwanie, przed którym staje wielu, jednak metody radzenia sobie z nim bywają różne, niekiedy, także nie w pełni skuteczne. Doświadczanie wielu stresów i napięć w ciągu dnia, przez wiele dni, tygodni, miesięcy czy lat musi znaleźć swoje ujście. Stres ten wymaga rozładowania lub odnalezienia metod, które pomogą nim zarządzać. Źródeł i metod radzenia sobie z tym uczuciem można szukać w sferze psychiki ludzkiej, lecz nieodzownie związane jest z nią i ciało ludzkie.

Ciało i umysł

Nie należy zapominać o tym połączeniu ani o jego silne. Odczucie skrępowania, bóle mięśniowe, trzęsące i poddenerwowane ciało to tylko niektóre z objawów stresu, który drzemie w naszym organizmie. Choć niekiedy zapominamy o współwystępującym podczas naszej codzienności stresie, jest on wciąż obecny. Oznakom tego są właśnie jego ucieleśnione objawy. Wymagają one podjęcia działań, aby nie tylko walczyć z tym odczuciem, ale i przywrócić naszemu ciału pełne jego możliwości. Jedną z możliwości może być bezpośrednia ingerencja w powierzchnię ciała, mięśnie i zastosowanie w ich przypadku technik z zakresu masażu. Jest to wiedza, jaką zapewnia nam kurs masażu, z nim zastosowanie tych technik i osiągnięcie pożądanego efektu staje się łatwiejsze.

Masaż – ukojenie bólu

Ciągły, powtarzający się i nieodpuszczający ból stoi na przeszkodzie i blokuje drogę ku redukcji stresu. Nie sposób niwelować odczuwane napięcia, gdy z naszym każdym ruchem, bądź nawet i bez niego przypominane jest nam przez nasze ciało, iż znajdujemy się w stanie bólu. Powinniśmy reagować na ten sygnał alarmowy wysyłany nam przez nasze ciało i dobrać odpowiednie środki by go ukoić. Masaż czy fizjoterapia to właśnie stawiają sobie na celu. Wybór ich przybliża nas do wyeliminowania przyczyny odczuwanego stresu, jaką jest ból.

Masaż – wywołanie odprężenia

Poprzez masaż możliwe jest osiągnięcie stanu odprężenia fizycznego, którego efekty odczuwalne są także w sferze psychicznej. Masażyści posługując się zróżnicowanymi technikami masażu, odmiennymi pod względem tempa, ucisku i typu kontaktu przede wszystkim posługują się jednak kontaktem fizycznym. Ten dotyk także posiada właściwości kojące. Dodatkowo bodźcują go inne elementy doświadczenia jak odpowiednia muzyka, odpowiednie produkty kosmetyczne, czy zapachy. Ten wielozmysłowy zabieg ma nie tylko ukoić ból, ale i zapewnić odprężenie ciała i umysłu – stres w tym stanie ulega osłabieniu.

Masaż w kontekście napięcia mięśniowego

Jednym z efektów działania stresu jest wrażenie i faktycznie napięcie się mięśni, pozbawiając ich pełnej skali ruchu, powodując ból oraz skurczenie.  Podczas masażu zwiększana jest elastyczność mięśni oraz przywracając je do stanu, nieograniczonej przez napięcia, swobody. Rezultaty są zdecydowanie tego warte, lecz pamiętaj, rozwiązuje to problem obecnie istniejący. Jego wyleczenie nie eliminuje potencjału jego powrotu – miej to na uwadze, gdy pojawi się po raz kolejny, będziesz wtedy już wiedzieć co robić.

Masaż i krążenie krwi

Dowiedzione zostało, iż masaż pobudza krążenie krwi prowadząc do obniżenia ciśnienia krwi. System nerwowy zaznaje dzięki temu ukojenia, działa z większą stabilnością i w bardziej harmonijny sposób. Zmniejszona zostaje przy tym ilość uderzeń serca na minutę zapewniając większą stabilność, spokój i wyciszenie stresu. Świadomi być musimy jak wiele naszych emocji wzajemnie powiązanych jest ze stanami i procesami, dziejącymi się wewnątrz naszego ciała.

Masaż, wpływa i na balans chemiczny

Masaż wraz z wpływem na zbalansowanie funkcjonowanie funkcjonowania pod względem przywracania balansów chemicznych – m.in. wytwarzanie enzymu szczęścia, posądzany jest także o wytwarzanie melatoniny – enzymu wpływającego na jakość snu. Może być to zatem właśnie ta właściwość relaksacyjna z jakim jest kojarzony – uspokaja poprzez przybliżenie naszego organizmu do stanu osiąganego podczas snu, transu. Dodatkowo, obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu.

Masaż i jego korelacja ze zdrowiem psychicznym

Masaż oddziaływać też może na stan naszego zdrowia psychicznego – stymulacja nerwów, hormonów, pobudzanie zmysłów doprowadzić może do odziaływania na regulację emocjonalną. Podczas masażu odczuwamy bardzo dużo – daje to efekty pozostające ślad na naszym dobrostanie psychicznym na czas dłuższy niż sam zabieg.

Podobne konkursy

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *